Bölücülük Yorumları

Terörle Mücadele Konusunda Bir Söyleşi (18 Aralık 2008)

TERÖRLE MÜCADELE

KONUSUNDA BİR SÖYLEŞİ

(03,04 Aralık 2008 Tarihlerinde Yeni Asya Gazetesinde yayınlanan, Mustafa Özmen ile yaptığımız söyleşidir.)

Devlet önce kendi yanlışını düzeltmeli

Mustafa Gökmen (M.G.):Yeni Asya?ya konuşan ASDER Başkanı Emekli Tuğgeneral Adnan Tanrıverdi, Doğu illerinin devlet görevlerinde bir ?sürgün? değil, ?terfi? yeri olması gerektiğini kaydetti. Bir yerde sorun varsa evvelâ oranın yöneticilerine bakılması gerektiğini dile getiren Tanrıverdi, şöyle dedi:

?Evvelâ devleti temsil edenler orada sorunun çıkmasına sebep olmuşlardır. Yani sorun çıkmışsa birinci sebep devletin yöneticileridir. İkinci sebep de bölgenin insanıdır. Buna böyle bakmak lâzım. Evvelâ devlet kendi yanlışını düzeltmek mecburiyetindedir.?

Devamını oku: Terörle Mücadele Konusunda Bir Söyleşi (18 Aralık 2008)

Türkiye İsrail'in Oyununa Gelmemeli (21 Temmuz 2006)

TÜRKİYE İSRAİL'İN OYUNUNA GELMEMELİ

-İsrail bir işgal devletidir. İşgal ettiği ülkenin insanlarını, yani Filistin Halkını kendi topraklarından sürüp çıkarmak veya yok etmek istiyor. Varlığını devam ettirmek için askerî gücünü sınırsız olarak kullanmaktan çekinmiyor.

-İsrail meşru Filistin Hükümetini ve bu hükümete destek veren Filistin Halkını cezalandırmak ve sindirmek için planlı ve bilinçli bir askerî harekâta girişmiştir. Bu harekât işgal üstüne işgal ve meşru hükümete darbedir. Fiili durumu Filistin Halkına ve bölge devletlerine kabul ettirme girişimidir.

Devamını oku: Türkiye İsrail'in Oyununa Gelmemeli (21 Temmuz 2006)

Diyarbakir Olayları İyi Tahlil Edilmelidir (07 Nisan 2006)

DİYARBAKIR OLAYLARI İYİ TAHLİL EDİLMELİ

Ülkemizin birinci sorunu iç barışın sağlanması meselesidir.

Etnik ayrımcılık tehlikeli boyutlara ulaşmıştır.

Meseleleri terörle çözmek isteyen azınlık bir grupla, sadece kültürel eşitlik isteyen büyük kitleyi birbirinden ayırmak, öncelikle devletin organlarının görevidir. 

Hem terör provokatörleri ile mücadelede, hem de kimliklerini ifade etmek isteyen etnik gruba karşı tutum ve davranışlarda, hükümet ve devlet imkânları doğru ve etkili kullanılmalıdır.

Devamını oku: Diyarbakir Olayları İyi Tahlil Edilmelidir (07 Nisan 2006)

Genelkurmay Açıklamasından Sonra Şemdinli İddianamesi (21 Mart 2006)

ŞEMDİNLİ   İDDİANAMESİNİN   SU  YÜZÜNE   ÇIKARDIĞI GERÇEKLER

 (Genelkurmay Açıklamasından Sonra)

Hukuk tarihimizde ?Şemdinli İddianamesi? olarak anılacak olan, Van Cumhuriyet Savcısı Ferhat Sarıkaya tarafından hazırlanan ve 20 yılı aşkın süredir bölgede uygulanan ?iç güvenlik harekâtına? neşter atılmasının başlangıcı sayılacak, İDDİANAME, menfi-müspet, sözlü-fiili çok sayıda tepkiler aldı. 

İddianamenin basında yer almasından sonra kapsamı daha iyi anlaşıldı ve akabinde, basın yoluyla verilen tepkiler sürerken, Batman(4 polis memurumuz şehit edildi, iki polis ve bir bekçimiz yaralandı.), Van (3 sivil vatandaşımız hayatını kaybetti, 19 vatandaşımız yaralandı.) ve Şırnak?ta (bir subayımız ve bir erimiz şehit edildi) ,  polis ve jandarma bölgesinde, hem güvenlik kuvveti mensubu ve hem de sivil vatandaşlarımızdan ölüm ve yaralanmalarla  sonuçlanan pusu, baskın ve sabotajlar meydana geldi.

Devamını oku: Genelkurmay Açıklamasından Sonra Şemdinli İddianamesi (21 Mart 2006)

Şemdinli Olaylarının Arkasında Derin Devlet mi var (24 Kasım 2005)

ŞEMDİNLİ OLAYLARININ ARKASINDA DERİN DEVLET Mİ VAR?

  

Emekli Tuğgeneral Tanrıverdi: Şemdinli olayı Ankara'dan bağımsız değildir

 

DERYA BALDUZ

 

İSTANBUL (DİHA) -  Şemdinli'de yaşanan olaylarda açığa çıkan grupların üst kademelerce görevlendirildiğini ve Şemdinli olayının Ankara'dan bağımsız olmadığını belirten Emekli Tuğgeneral Adnan Tanrıverdi "Derin devlet devletteki planlama mekanizmasıdır" dedi. 

Türkiye'nin gündemine bomba gibi düşen ve bir kez daha derin devlet ile JİTEM'in tartışılmasına yol açan Şemdinli olaylarının üzerinden 15 gün geçti. 1967 tarihinden itibaren orduda Teğmen, Kurmay Subay, Binbaşı, Albay, Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı, Kolordu Topçu Alay Komutanlığı ve Tuğgeneral görevlerini üstlenen ve 1996 yılında kadrosuzluktan emekliye ayrılan Adnan Tanrıverdi Şemdinli'deki olayları, derin devlet tartışmalarını ve JİTEM'i  DİHA? YA değerlendirdi. Şemdinli'de açığa çıkan grupların üst kademelerce görevlendirildiğini ve Ankara'dan bağımsız olmadığını belirten Emekli Tuğgeneral Tanrıverdi olayın bölgesel olmadığını söyledi.

Devamını oku: Şemdinli Olaylarının Arkasında Derin Devlet mi var (24 Kasım 2005)